Resultat Hackmora Bergslopp 11 okt. 2009.

2.9 km terränglöpning-bergslopp. Arrangör: Sågmyra SK

Flickor 17 år, 2.9 km.

1.  Evelina Larsson                  Kvarnsveden                            16.06
2.  Emma Larsson                     Hackmora                                16.29
3.  Anna Nilsson                        Sälens IF                                  17.16
4.  Emelie Svensson                 IFK Mora FIK                          18.06
5.  Tova Olsson                         Sågmyra SK                             19.28
6.  Moa Andersson                   Sågmyra SK                             19.39
7.  Ella Olsson                           Sågmyra SK                             19.46

Pojkar 17 år, 2.9 km.

 1.  Petter Engdahl                   Domnarvets GOIF                   13.57
 2.  Oskar Svensson                 Korsnäs IF                               14.07
 3.  Anton Enberg                     Domnarvets GOIF                   14.11
 4.  Viktor Forsblom                 Falu IK                                     15.36
 5.  Lars Löfgren                      Gagnef IF                                 15.41
 6.  Olle Tranberg                     Sälens IF                                  15.57
 7.  Måns Sunesson                  Sellnäs IF                                 16.15
 8.  Martin Johansson              Korsnäs IF                               17.11
 9.  Jonathan Persson              Korsnäs IF                                17.21
10.  Andreas Brandow             Sågmyra SK                             17.53
11.  Alexander Niininen           Sågmyra SK                             18.23
12.  Marcus Adamsson            Sågmyra SK                             18.32
13.  Mahmoud Långström       Sågmyra SK                             24.28
14.  Josef Långström               Sågmyra SK                             26.34

Män seniorer, 2.9 km.

 1.  Erik Widing                         Turebergs FK                           11.57
 2.  Daniel Lundgren                 Turebergs FK                           12.14
 3.  Mikael Kristensson            Leksands OK                           12.17
 4.  Patrik Karlsson                  Örebro AIK                               12.24
 5.  Calle Halfvarsson              Sågmyra SK                              12.26
 6.  Lars Suther                         IFK Moras SK                         12.28
 7.  Kalle Gräfnings                  Falun Borlänge SK                  12.30
 8.  Jimmie Johnsson                Sågmyra SK                             12.49
 9.  Johan Henriksson              Falun Borlänge SK                   12.56
10.  Simon Andersson              Domnarvet                                12.58
11.  Thomas Sparr                    IFK Mora Friidrott                  13.05
12.  Clas Jansson                      Kvarnsvedens Friidrott           13.10
13.  Lars Bleckur                      Cykloteket Racing Team        13.13
14.  Adam Steen                       Sågmyra SK                             13.18
15.  Jim Åhl                               Bodens SK                               13.22
16.  Rickard Tynell                  Falun Borlänge SK                   13.28
17.  Martin Stjernlöf                Turebergs FK                           13.30
18. Aleksander Liss                 Turebergs FK                           13.37
19.  Samuel Carlsson               Falun                                          13.46
20.  Henrik Wass                      IK Wilske                                 13.50
21.  Robert Österling               Allt utom fotboll                        13.58
22.  Mikael Lindberg               Borlänge Löparklubb               14.01
23.  Anders Backéus                UARS/runnsjobod.com             14.17
24.  Henrik Öijer                       Sågmyra SK                             14.25
25.  Adam Larsson                   Falun Borlänge Skidklubb        14.38
26.  Stefan Carlsson                 Friskis o Svettis Falun             14.42
27.  Börje Holst                        Borlänge Löparklubb               14.43
28.  Ensio Koskinen                 Sågmyra SK                              14.46
29.  Jonatan Steen                   Team Steens                             14.59
30.  Gunnar Michold                KFUM Arvika                          15.10
31.  Jonas Engdahl                   Domnarvet                                15.15
32.  Stefan Ekman                   Strömsbergs IF                         15.44
33.  David Hellberg                  Sågmyra SK                             15.45
34.  Pär Hisvåls                        Leksand                                    15.49
35.  Joel Johansson                                                                    16.09
36.  Emil Johansson                                                                    16.35
37.  Rikard Johansson             Korsnäs IF SK                         16.41
38.  Johan Dahlman                 Vallentuna                                 16.55
       Janne Skarner                   Siljansnäs SL                            16.55
40.  Emil Wuopio                      IK Jarl                                       16.57
41.  Patrik Holmgren               Skarpskyttevägen                     17.00
42.  Jan-Åke Holm                   Dalaporten                                17.04
43.  Johan Sjöberg                   Sågmyra SK                               17.16
44.  Ingemar Oskarsson          Säters IF                                    18.08
45.  Bo Marklund                     Dalregementet                          18.11
46.  Björn Ekedahl                   Dalregementet                          18.18
47.  David Nilsson                                                                       19.17
48.  Erik Rällsjö                        Sågmyra SK                             19.27
49.  Erland Lindberg                Borlänge                                    20.09
50.  Peter Östlund                    Mora                                          20.45
51.  Erik Åke Tranberg           Sälens IF                                    23.34

Damer seniorer, 2.9 km.

 1.  Moa Larsson                       Domnarvets GOIF                  15.53
 2.  Louise Bergfeldt                Rånäs 4H                                  16.05
 3.  Ellinor Andersson               Sågmyra SK                             17.05
 4.  Sara Jobs                            Sågmyra SK                             17.29
 5.  Alva Hällberg                     Sågmyra SK                             18.01
 6.  Elin Johansson                                                                      18.12
 7.  Mimmi Hällberg                 Sågmyra SK                             18.13
 8.  Helena Back                       Sågmyra SK                             18.17
 9.  Hanna Slotte                       Enviken                                    19.40
10.  Siri Valseth                        Falun                                         20.26
11.  Hanna Eriksson                 Bodens SK/UARS                    21.18
12.  Ann Drougge                     Säters IF                                   23.13
13.  Ulrika Ståhl                       Lager 157                                  32.38
14.  Ulrika Johansson              Lager 157                                  32.39